“ЕКСЛІБРІС” ІВАНА КРИСЛАЧА

exЗаслужений художник України Іван Крислач, художник-графік.
Його творчість – це конструювання та ілюстрування книги. Ним ілюстровані книжки: “Захар Беркут”, “Бориславські оповідання” Івана Франка, новели В. Стефаника, М. Яцківа, скоромовки С. Руданського. Крислач був відданий українській класиці. Ілюстрував дитячі книжки М. Петренка, Б. Стельмаха, П. Козланюка, А. Волощака. І знову франкові “Абукасимові капці”, – розкішне, як на той час, багатоілюстоване видання, що на одному із республіканських конкурсів було удостоєне другої премії.
Крім книжкової справи, ще одна грань його творчості – станкова графіка. Він у Львові – місті графіки – справедливо вважається одним з визнаних майстрів цього мистецтва.

Ліногравюра, офорт, літографія – їхню технологію він опанував досконало. Особливо, що стосується ліногравюри. Тут його різець упевнений і натхненний, штрих і лінія чисті, вишукані і співучі, чи то йдеться про значний формат, чи ілюстрації до книжок, чи мініатюрні гравюри до поштових марок для пошти України. Популярність у станковій графіці І. Крислача почалася із образу Кобзаря. 10 березня 1964 р. Львівська молодіжна газета видрукувала портрет Тараса Шевченка на першій сторінці, по всій ширині її – від краю до краю – Тарас Шевченко задумливий, суворий, урочистий. Це був рік святкування 150-ліття від дня народження Тараса Шевченка. Навіть всесоюзний журнал “Юность” видрукував цю ліногравюру до статті Івана Драча “Син вольності”.

Окремий розділ у творчості І. Крислача займає екслібрис, які залюбки творить для своїх друзів та знайомих і для тих, кого хоче вразити несподіваним сюрпризом. Так було з Олесем Гончаром, якому він надіслав книжковий знак до ювілею. Козак з шаблею захищає поруйнований собор – явний натяк на автора і його мужній “Собор”. Письменник віддячив книжками з теплими словами автографів. Не дивлячись на роки Іван працює плідно. У 2007 році виконаний портрет Соломії Крушельницької, Василя Кука. У 2008 році вийшли з друку книжки з його оформленням та ілюстраціями: Ілько Колодій “Гопачок”, Микола Гоголь “Тарас Бульба”, Зінаїда Левицька “Прибитій дорозі”. Триптих “Крути” присвячений тим, що полягли за волю України.